Serdecznie zapraszamy na Koncert muzyki dawnej w wykonaniu Pauliny Gibas i Edyty Suchanek, który odbędzie się 15 marca 2022r. (wtorek) o godz. 18:00 w sali koncertowej PSM.
Na koncercie zostaną zaprezentowane utwory kompozytorów XVII i XVIII wieku. Wykonawcy zagrają na kopiach instrumentów historycznych. Brzmienie klawesynu i wiolonczeli barokowej – wyjątkowych gości naszej Szkoły – wprowadzi Państwa w niezwykły świat muzyki dawnej.
Paulina Gibas ukończyła bielską szkołę muzyczną, obecnie jest studentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie wiolonczeli barokowej Agnieszki Oszańcy. Jest laureatką wielu nagród, zarówno solowych, jak i kameralnych w kraju i zagranicą. Swoją przygodę z muzyką dawną rozpoczęła już w latach szkolnych, dołączając do zespołu, zajmującego się historyczną praktyką wykonawczą. Czynnie uczestniczy w rozmaitych kursach i seminariach muzyki dawnej, m.in. Arte dei Suonatori Masterclasses, czy Letnich Kursach Metodycznych Muzyki Dawnej, kształcąc się pod okiem wybitnych muzyków i pedagogów: Reiko Ichise, Tomasza Pokrzywińskiego, Markusa Moellenbeck, Alexisa Kossenko, Aureliusza Golińskiego, Ronana Kernoa, Martyny Pastuszki, Marcina Świątkiewicza i wielu innych.
Jest współzałożycielką zespołów AMOS ENSEMBLE i Silesia Galante, z którymi czynnie koncertuje.
Edyta Debora Suchanek – klawesynistka, jest pedagogiem naszej Szkoły, a jednocześnie wykładowcą Akademii Muzycznej w Katowicach.
Urodziła się 27. 08. 1991 r. w Krakowie. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Stanisława Wiechowicza w Krakowie w klasie fortepianu, w roku 2010 ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie w klasie klawesynu prof. Elżbiety Stefańskiej. Dyplom studiów licencjackich zdobyła w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Elżbiety Stefańskiej. W 2016 r. ukończyła studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Marka Toporowskiego. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest finalistką III Akademickiego Konkursu Klawesynowego w Poznaniu (2013 r.) oraz finalistką XV Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego i Basso continuo „Gianni Gambi” w Pesaro (2015 r.). Brała udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez m. in Cristine Schornsheim, Marka Krolla, Bernharda Klapprotta, Vivianę Sofronitsky, Władysława Kłosiewicza, Leszka Kędrackiego, Christofera Stembridge’a, Marię Barbarę Willi, Aleksandrę Gajecką-Antosiewicz. Występuje w projektach solowych, kameralnych, jak również orkiestrowych. Wielokrotnie brała udział w koncertach w ramach festiwalu Dni Bachowskie w Krakowie. Uczestniczyła również w Akademii Bachowskiej w ramach Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy 2015, współpracowała ze Śląską Orkiestrą Kameralną oraz instytucją Katowice Miasto Ogrodów. Od 2019 r. jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (akompaniament, bas cyfrowany). Jest również akompaniatorem w Państwowej Szkole Muzycznej im. prof. J.Świdra w Jastrzębiu Zdroju. W 2021 r. ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. K. i A. Szafranków w Rybniku w klasie fortepianu. Obecnie studiuje podyplomowo grę na fortepianie historycznym w Akademii Muzycznej im. K.Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem dr Katarzyny Drogosz.
Wstęp wolny.
