Koncert – Antarja Quartet

Barbara Mglej, Maria Nowak – skrzypce, Magdalena Chmielowiec-Kozioł – altówka, Martyna Sołtys – wiolonczela

19.02.2023/17:00/Wstęp bezpłatny

Zapraszamy na premierowy koncert muzyki kameralnej w wykonaniu Antarja Quartet – kwartetu smyczkowego, który podczas 14 lat swojej działalności występował na wielu międzynarodowych scenach.

W niedzielę 19 lutego w Jastrzębiu-Zdrój będzie można posłuchać oryginalnego programu przygotowanego z okazji wydania nowej płyty zespołu pt. „Krzanowscy”. Artystki zaprezentują poruszające dzieła z epoki romantyzmu: Schuberta i Mendelssohna-Bartholdy, zestawione na zasadzie kontrastu z współczesnymi utworami Grażyny i Andrzeja Krzanowskich – małżeństwa kompozytorów, którzy związali swoje życie artystyczne ze Śląskiem. Podczas koncertu będziemy razem z kwartetem odnajdywać wspólne elementy łączące dzieła dwóch tak różnych epok. Po koncercie będzie także możliwość spotkania z kompozytorką Grażyną Krzanowską.

W programie:

Franz Schubert – Kwartet smyczkowy nr 14 d-moll „Śmierć i dziewczyna” cz. I Allegro

Andrzej Krzanowski – Kwartet smyczkowy nr 3 cz. I Animato con passione

Grażyna Krzanowska – Adagietto

Felix Mendelssohn-Bartholdy – Kwartet smyczkowy nr 2 a-moll op 13

BIO ZESPOŁU:

ANTARJA QUARTET 

Polski kwartet smyczkowy założony w 2009 roku. Do 2013 roku zespół kształcił się pod kierunkiem Kwartetu DAFO. W 2017 roku kwartet ukończył kameralistyczne studia podyplomowe na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu pod kierunkiem prof. Johannesa Meissla oraz mgr Vidy Vujić. Budując repertuar artystki oprócz klasycznych pozycji kameralnych śmiało sięgają po utwory muzyki najnowszej. Wielokrotnie wykonywały kompozycje premierowe zarówno polskich jak i zagranicznych kompozytorów.  

Po zdobyciu w 2016 roku I Nagrody podczas III Turnieju Kameralnego w Bydgoszczy zespół nagrał swój debiutancki krążek z kwartetami smyczkowymi Felixa Mendelssohna i Krzysztofa Pendereckiego. Kolejna płyta ukazała się w 2017 roku jako zapis koncertu z festiwalu 40. Days of Macedonian Music, a ostatnia została wydana w 2020 roku. Jest to rejestracja live koncertu podczas festiwalu 7 nurtów + 7 Premier = 70 lat Związku Kompozytorów Polskich z muzyką polską skolektywizowaną pod hasłem “Redukcja”. 

Przez 13 lat swojej działalności zespół zagrał ponad 100 koncertów, na których w większości promował polską muzykę kameralną na międzynarodowych festiwalach m.in. w Austrii, Niemczech, Włoszech, Serbii, Słowenii, Macedonii, Iranie, Holandii, Francji oraz Danii.

Zespół uczestniczył w kursach mistrzowskich, prowadzonych m.in przez członków Belcea Quartet, Shanghai Quartet, Apollon Musagete Quartett, Melos Quartet oraz Quatuor Diotima. W 2013 roku kwartet pracował również pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pendereckiego, wykonując jego III Kwartet smyczkowy.

Kwartet otrzymywał trzykrotnie wsparcie Instytutu Adama Mickiewicza w programie „Kultura Polska na Świecie”, a w 2021 roku został nagrodzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Stypendium „Młoda Polska” – dzięki, któremu ukazała się najnowsza płyta z twórczością małżeństwa kompozytorów: Andrzeja i Grażyny Krzanowskich pt. „Krzanowscy”.

www.instagram.com/antarjaquartet
www.facebook.com/antarjaquartet

Skip to content