Marcin Dylla Kupiński Guitar Duo: Ewa Jabłczyńska i Dariusz Kupiński

14.11.2022/ 18:00/ Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy na koncert niesamowicie utalentowanych gitarzystów łączących niesamowitą pasję z imponującą techniką.

Marcin Dylla

Zaliczany jest przez wielu krytyków muzycznych i melomanów do grona najwybitniejszych gitarzystów klasycznych. Swoją pozycję zawdzięcza m.in. niespotykanej ilości nagród na konkursach muzycznych. W latach 1996-2007 dziewiętnastokrotnie zdobył pierwsze miejsce na najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursach gitarowych, odbywających się w Europie i USA.

Wielokrotnie honorowany był nagrodami publiczności oraz orkiestr, z którymi występował. W 2002 roku na 7. Międzynarodowym Konwencie Gitarowym w Alessandrii Marcin Dylla otrzymał nagrodę krytyków muzycznych „złotą gitarę“ dla najlepiej zapowiadającego się młodego gitarzysty.

Płyta CD nagrana dla wytwórni Naxos, znalazła sie w dziesiątce najlepiej sprzedających sie albumów tej firmy w roku 2008, natomiast płyta DVD „ Wawel o zmierzchu” została nominowana do nagrody „Fryderyki” w roku 2010.

Renomę Marcina Dylli w artystycznym życiu Europy ugruntowuje udział w wielu festiwalach muzycznych, prowadzenie lekcji mistrzowskich, współpraca z wybitnymi muzykami i orkiestrami oraz liczne recitale w prestiżowych salach koncertowych świata, takich jak: Konzerthaus – Wiedeń, Musikverein – Wiedeń, Auditorio Nacional – Madryt, Filharmonia – St. Petersburg, Tschaykovsky Hall – Moskwa, Kleinhans Music Hall – Buffalo N.Y, Carnegie Hall – Nowy Jork.

Zdobycie pierwszej nagrody na konkursie gitarowym GFA w Los Angeles, uważanym za najbardziej prestiżowy na świecie, zaowocowało trasą koncertową w ponad 60 miastach USA, Kanady i Meksyku. Po jego recitalu w Waszyngtonie, The Washington Post napisał: „Jeśli ktokolwiek miałby wątpliwości, że Marcin Dylla należy do najbardziej utalentowanych gitarzystów naszej planety, to tego wieczoru zostały one rozwiane całkowicie”.

Marcin Dylla urodził się 6 czerwca 1976r. w Chorzowie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Rudzie Śląskiej. W latach 1995-2000 studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary prof. Wandy Palacz. Edukację muzyczną kontynuował na zagranicznych uczelniach: w Akademii Muzycznej w Bazylei pod kierunkiem prof. Oscara Ghiglii, w Akademii Muzycznej we Freiburgu pod kierunkiem prof. Sonji Prunnbauer oraz w Konservatorium Muzycznym w Maastricht pod kierunkiem prof. Carlo Marchione.

KUPIŃSKI GUITAR DUO

Ewa Jabłczyńska i Dariusz Kupiński to duet łączący pasję, wyjątkową muzykalność oraz technikę gry na najwyższym poziomie. Niebywała głębia interpretacji, jakość dźwięku, finezja oraz wysublimowane aranżacje sprawiły, że Kupiński Guitar Duo to dziś jeden z najbardziej docenianych duetów gitarowych.

Gitarzyści są absolwentami Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także Universität der Künste w Berlinie i Hochschule für Musik w Weimarze w klasie 
prof. Thomasa Müllera-Peringa, u którego realizowali studia podyplomowe.

Występowali z recitalami w większości krajów Europy, USA, Meksyku, Chinach, Japonii, Tajwanie. Oprócz działalności koncertowej zajmują się też pracą pedagogiczną. Ewa posiada tytuł naukowy doktora habilitowanego i kształci studentów w Katedrze Muzyki Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie oraz w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Dariusz posiada stopień doktora sztuk muzycznych, jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Regularnie zapraszani są do prowadzenia kursów mistrzowskich w kraju i za granicą.

W 2011 roku nakładem wydawnictwa QBK ukazał się ich debiutancki album ‘Spanish Music’ z muzyką I. Albéniza, E. Granadosa, M. de Falli.  Ich druga płyta CD ‘Recital’ /2016/ zawiera głównie autorskie aranżacje utworów F. Chopina, G. Rossiniego, A. Piazzolli,
E. Granadosa oraz G. Gershwina. Ideą najnowszej płyty ‘Kupinski Guitar Duo Goes Modern’ /2021/ było zarejestrowanie nowej, nieznanej i nieutrwalonej jeszcze na nagraniach oryginalnej literatury na duet gitarowy.

W latach 2018-2019 duet realizował projekt artystyczno-naukowy na Uniwersytecie
w Louisville (USA), związany z opracowaniem i wykonaniem wybranych utworów gitarowych z kolekcji: Grawemeyer Collection of Contemporary Music. Projekt finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP.

Strona zespołu
Strona artysty
Skip to content