Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

 • To wydarzenie minęło.

Koncert „Świadomość rzeczywistości”

9 listopada @ 18:00 - 19:00

Zapraszamy na Koncert ukraińskiego pianisty,  Ivana Taranenko „Świadomość rzeczywistości, który odbędzie się 09.11.2023 r. o godzinie 18:00. Wstęp bezpłatny.

Świadomość rzeczywistości – to program koncertowy wykorzystujący utwory słynnego ukraińskiego kompozytora i wykonawcy Ivana Taranenko. W obliczu trwającej na Ukrainie wojny na pełną skalę wywołanej przez Rosję, w świadomości kompozytora nastąpiło pewnego rodzaju przewartościowanie jego twórczej wizji. Artysta próbuje przekazać słuchaczom swój światopogląd, uczucia i emocje poprzez koncerty wykonywane na żywo. W tej nowej sytuacji ludzie inaczej postrzegają otaczający ich świat, który zdaje się być okrutny, zwłaszcza wtedy, gdy traci się osobę najdroższą. Dla każdej ofiary tej wojny to właśnie wtedy, w tym bólu i żałobie, rodzi się świadomość tego czym jest człowieczeństwo i co stanowi jego istotę.

Program koncertowy Świadomość rzeczywistości wykorzystuje częściowo elementy i gatunki ukraińskiej muzyki ludowej, wraz z przenikającymi ją elementami jazzu, muzyki rockowej oraz muzyki poważnej, tworząc swojego rodzaju melanż, który kompozytor nazywa fusion music. Jest to charakterystyczna dla Ivana Taranenki stylistyka jego muzyki. Tak przedstawiając ukraińską kulturę muzyczną, kompozytor wierzy że w ten sposób wzmacnia jedność narodu ukraińskiego i wspiera jego poczucie narodowej tożsamości.

Utwory programu:

 1. Na skrzydłach aniołów
 2. Wesnianka na Wielkanoc 2022
 3. Magowie… Pustynny Wiatr
 4. Na ruinach wielkiego miasta
 5. Wniebowstąpienie
 6. Świadomość rzeczywistości
 7. Światło własnego nieba
 8. Nostalgic syndrome
 9. Ucieczka od siebie
 10. Jasne
 11. Arkan
 12. Кolomyjka-Roksolana

„Jako kompozytor Ivan Taranenko jest jednym z artystów, którzy świetnie się odnajdują w różnych sferach muzyki: muzyce poważnej intelektualnie, jazzie, muzyce pop. Jego styl charakteryzuje się niesamowitą otwartością,  chęcią dzielenia się tajemnicami” – pisała o kompozytorze Maya Rzhevska.

Ivan Taranenko – kompozytor, pianista,pedagog, osoba publiczna, absolwent Kijowskiego Konserwatorium Państwowego w klasie prof. G. Lyashenki (1991). W 1994 roku został członkiem Narodowego Związku Kompozytorów Ukrainy. Laureat Nagrody im. Mykoły Łysenki (2011), Nagrody im. Lwa Rewuckiego (1999), Grand Prix V Festi walu Charytatywnego „Regina-Vladimir Horowitz in Memoriam” (Kijów 1998) i wielu innych. Od 1999 roku jest wykładowcą katedry kompozycji  Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej. Uczestnik festiwali IV Miedzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Srodkowo-Wscodniej “Eufonie”(Warszawa 2022), Bouquet Kyiv Stage 2020, Kyiv Ethno Music Fest “Wirtuozi ludowi” 2019, Jesienny Maraton Jazzowy, XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Ankarze (Turcja 2004), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Elektroakustycznej „Musica Electronica Nova” (Wrocław 2005) i wielu innych. Utwory kompozytora były wykonywane w Polsce, Turcji, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Izraelu, USA, Kanadzie i są stale obecne w Ukrainie. W roli wykonawcy występuje z recitalami, podczas których prezentuje własne kompozycje, ale można go także usłyszeć na koncertach improwizacji fortepianowej. W 1996 roku założył zespół jazzowy fusion Ivan Taranenko MUSCLUB, w którym występuje jako kompozytor i pianista.

Szczegóły

Data:
9 listopada
Godzina:
18:00 - 19:00

Organizator

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. prof. J. Świdra w Jastrzębiu-Zdroju
Phone
32 47 63 705
Email
salakoncertowa@psmjastrzebie.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Sala Koncertowa PSM w Jastrzębiu-Zdroju
13a Tadeusza Kościuszki
Jastrzębie-Zdrój, śląskie 44-330 Poland
+ Google Map
Skip to content