Zaduszki Jazzowe z YES4JAZZ- Trzaskowski Rework

19.11.2022/19:00/ Bilety

Koncert poświęcony muzyce wybitnego polskiego pianisty i kompozytora Andrzeja Trzaskowskiego

FOTORELACJA PONIŻEJ

Skład zespołu:

Seweryn Graniasty – saksofon altowy
Robert Chyła – saksofon tenorowy
Wojciech Pruszyński – fortepian
Bartłomiej Pietsch – gitara basowa
Waldemar Franczyk – perkusja

Formacja Yes4Jazz istnieje od 2005 roku najpierw jako kwartet Hard Work Ensemble. Skład ostatecznie skrystalizował się w 2009 roku. Zmiany personalne, które zachodziły w tym czasie wpłynęły na brzmienie i repertuar grupy. Początkowo brzmienie zespołu i sposób gry nawiązywał do tradycji stylów Bebop i Hardbop a standardy jazzowe były podstawą repertuaru.

W 2018 roku ukazała się ich debiutancka płyta Hard Work, na której znalazły się kompozycje pianisty zespołu Wojtka Pruszyńskiego.
Nowym artystycznym wyzwaniem dla lidera i całego zespołu stała się płyta poświęcona A.Trzaskowskiemu. O jej powstaniu i wyborze jej szczególnego repertuaru Robert Chyła tak opowiadał: „Pomysł pojawił się w październiku 2020 w Zielonej Górze podczas trwającego Crossing Jazz Festival” Wojciech Karolak posłuchał tego programu i zapewniał nas, że nie ma co czekać, cały materiał jest świetnie przygotowany.

Zadanie było trudne, – wspominał W. Pruszyński, bo nie chodziło o kopiowanie stylu gry i oryginalnej pianistyki Trzaskowskiego, a o ducha i klimat tej muzyki. Oczywiście słuchałem jego płyt, analizowałem muzykę, mocno inspirowałem się tym co grał i jak grał na fortepianie(…).
Bogdan Chmura na łamach Jazz Forum 10-11/21 napisał:
„…Jestem pod ogromnym wrażeniem tego co pokazał Yes4Jazz, świetność, kunszt instrumentalny, dyscyplina i rzadko spotykana kondensancja treści w partiach improwizowanych zasługują na najwyższe uznanie”

Skip to content