Recital fortepianowy- Grzegorz Niemczuk

24.09.2022 18:00
Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy na recital wybitnego polskiego pianisty klasycznego, Grzegorza Niemczuka, który odbędzie się 24.09.2022 na Sali Koncertowej w Jastrzębiu-Zdroju.

W PROGRAMIE

Fryderyk Chopin w Warszawie:

5 Mazurków op. 6
Nr 1 – fis-moll
Nr 2 – cis-moll
Nr 3 – E-dur
Nr 4 – es-moll
Nr 5 – C-dur
4 Mazurki op. 7
Nr 1 – B-dur
Nr 2 – a-moll
Nr 3 – f-moll
Nr 4 – As-dur
Souvenir de Paganini op. Posth.
Rondo c-moll op. 1

P R Z E R W A

Fryderyk Chopin – Mistrz

Bolero a-moll op. 19
Tarantella As-dur op. 43
Ballada g-moll op. 23
Scherzo b-moll op. 31

SYLWETKA ARTYSTY

Grzegorz Niemczuk

W styczniu 2017 roku Program Pierwszy Polskiego Radia zestawił chopinowskie interpretacje Grzegorza Niemczuka w jednym szeregu z tak wybitnymi artystami jak Martha Argerich, Maurizio Pollini i Adam Harasiewicz. Niewątpliwie miała na to wpływ rozwijająca się od kilku lat w zawrotnym tempie kariera młodego artysty, należącego obecnie do najbardziej aktywnych polskich pianistów klasycznych.

Jego bogata, międzynarodowa kariera solowa, trwająca już 17 lat, zawiodła go do wielu prestiżowych sal koncertowych na całym świecie. Pianista wystąpił do tej pory z ponad 400 recitalami i koncertami, odwiedzając 36 krajów na 6 kontynentach (Polska, Czechy, Cypr, Słowacja, Niemcy, Litwa, Rosja, Austria, Chorwacja, Serbia, Bułgaria, Szwajcaria, Włochy, Belgia, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania, Rumunia, Finlandia, Norwegia, Etiopia, Tanzania, Japonia, Chiny, Korea Południowa, Singapur, Malezja, Australia, Peru, Brazylia, Ekwador, Kostaryka, Kolumbia, Stany Zjednoczone, Jamajka, Curacao). Często prowadzi swoje własne koncerty, wprowadzając słuchaczy w tajniki wykonywanej muzyki i przybliżając ciekawe fakty z biografii kompozytorów. Szczególnie ceniony jest w Azji: po spektakularnym debiucie solowym w Tokio w lipcu 2017 roku, w prestiżowym magazynie „Chopin” ukazała się niezwykle entuzjastyczna recenzja, Ten występ zaowocował kolejnymi zaproszeniami na recitale w Japonii (Tokio, Osaka, Nagoja, Sapporo, Asahikawa, Obihiro, Hakodate, Aomori), jak również kontraktem z magazynem „Chopin” na comiesięczne artykuły o wykonawstwie muzyki F. Chopina. W grudniu 2017 zadebiutował w Chinach, gdzie w ramach Festiwalu „Polskie Kręgi Sztuki” (największego festiwalu polskiej sztuki w Chinach) wystąpił w prestiżowej Beijing Concert Hall. Koncert ten odbił się szerokim echem we wszystkich najważniejszych mediach chińskich. Od tego czasu regularnie występował w Chinach, stając się ważną częścią festiwalu „Kręgi Sztuki”. Jest również ulubieńcem norweskiej publiczności – wystąpił do tej pory w ponad 30 różnych miastach Norwegii, wszędzie wzbudzając wielki entuzjazm i otrzymując zaproszenia na kolejne występy. Pandemia COVID-19, która wybuchła na początku 2020 roku wstrzymała wprawdzie działalność koncertową pianisty, jednak otworzyła przestrzeń na aktywność w Internecie. Grzegorz Niemczuk w kwietniu 2020 roku rozpoczął bezprecedensowy i unikatowy w skali światowej projekt nagrań filmów-wykładów o wszystkich utworach Fryderyka Chopina, przeznaczonych przede wszystkim dla melomanów, chcących głębiej zrozumieć arcydzieła najwybitniejszego polskiego kompozytora. Do końca stycznia 2022 roku powstało 320 odcinków w dwóch wersjach językowych (po polsku i angielsku) publikowanych na YouTube oraz na oficjalnej stronie pianisty na Facebooku. Na rok 2023 planowane jest nagranie studyjne wszystkich utworów Fryderyka Chopina.
Pianista posiada bardzo rozbudowany repertuar obejmujący ponad 300 utworów solowych i 28 koncertów na fortepian z orkiestrą od epoki baroku po muzykę XX i XXI wieku.

Obecnie mieszka w Bielsku-Białej. Od października 2017 roku jest doktorem sztuki, pracując na Uniwersytecie Śląskim (Wydział Artystyczny) na stanowisku adiunkta. Jego studenci odnoszą sukcesy na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Jest również zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich na wielu uczelniach muzycznych na całym świecie, w tym: the Nanyang Academy of Art w Singapurze, Norges Musikkhøgskole w Oslo, University in Agder, Kristiansand, University of the West Indies w Kingston na Jamajce, Uniwersytet Stanowy Santa Catarina we Florianopolis, Uniwersytet Stanowy w Porto Alegre, w Brazylii, Konserwatorium Muzyczne w Limie, w Peru, Xiamen University oraz Changde University w Chinach.

STRONA ARTYSTY

Skip to content