Warsztaty muzyki tradycyjnej z Kapelą Fedaków

W piątek 22 października 2021 roku w naszej Szkole odbyły się wspaniałe warsztaty muzyki tradycyjnej, które poprowadziło małżeństwo z Kapeli Fedaków. Pani Iga i Pan Jakub Fedakowie zajmują się i promują muzykę tradycyjną, czyli inaczej mówiąc ludową, zwłaszcza tę z regionu śląskiego. Uczniowie oraz obecni na warsztatach nauczyciele mieli okazję zatańczyć i zaśpiewać m.in. trojaka lub gąsiora, najstarsi zmierzyli się z trudnymi rytmami oberkowymi. Pan Jakub interesująco opowiadał i zaprezentował brzmienie ciekawych instrumentów, takich jak piszczałka bezotworowa, na której pięknie wybrzmiewały alikwoty, dwojnica oraz cymbały. Co niektórzy podjęli się nawet próby zagrania na tym niezwykłym instrumencie.
Oprócz tańców starsze grupy zagłębiły się w muzykę ludową nie tylko śpiewając, ale też grając wspólnie z Kapelą Fedaków na instrumentach. Muzykowanie bez nut, jedynie z pamięci i ze słuchu okazało się trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Wszyscy jednak doskonale poradzili sobie z tym wyzwaniem, zdobywając cenne doświadczenia.
Uczestnicy warsztatów utrwalili lub zdobyli nową wiedzę o tańcach, instrumentach i muzyce ludowej, a także poprzez aktywny udział w muzykowaniu poznali ją „od podszewki” i można powiedzieć „poczuli na własnej skórze”.
Dziękujemy wszystkim za udział w tym wydarzeniu!

Skip to content