Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Cuore Piano Trio- Koncert 09.09.2023

9 września @ 18:00 - 20:00

Free

Zapraszamy na koncert Cuore Piano Trio, który odbędzie się o 09.09.2023 o godzinie 18:00 (Wstęp bezpłatny/bez wejściówek)

W programie:

1. Germaine Tailleferre – Trio Fortepianowe (15′)
I. Allegro animato
II. Allegro vivace
III. Moderato
IV. Trés animé
 
2.  Ludomir Różycki – Rapsodia op. 33 na fortepian, skrzypce i wiolonczelę (11′)
 
3. Astor Piazzolla – Cztery Pory Roku w Buenos Aires (25′)
I. Otoño Porteño („Jesień”)
II. Invierno Porteño („Zima”)
III. Primavera Porteña („Wiosna”)
IV.  Verano Porteño („Lato”)
 
O artystach:
 

Cuore Piano Trio to jedyny polski zespół kameralny, który w sezonie artystycznym 2022/23 wystąpił trzykrotnie w jednej z najważniejszych sal koncertowych na świecie – Musikverein w Wiedniu (Brahms-Saal) – w ramach nowego cyklu koncertów zainicjowanego przez dyrektora instytucji – Dr. Stephana Pauly’ego. Relacje z koncertów ukazały się w mediach austriackich (m.in. ORF), a także w programach międzynarodowych (w Polsce – Teleexpress). Materiały telewizyjne zarejestrowane zostały podczas trzeciego koncertu przez słynną Agence France Press i wyemitowano je na całym świecie. Trio współtworzyło repertuar koncertów wraz z kuratorką Musikverein, Veroniką Mandl, dzięki czemu swojej premiery w Brahms-Saal doczekały się utwory m.in. Franciszka Lessla oraz Ludomira Michała Rogowskiego. W wydawanym co miesiąc magazynie Musikverein „Musikfreunde” napisano: „Cuore Piano Trio grało odważnie, jak brylant„. Koncerty okazały się tak wielkim sukcesem, że Trio zostało zaproszone do wykonania całego cyklu w Musikverein w przyszłym sezonie (sześć recitali), a także do wystąpienia w tym samym miejscu podczas osobnego, siódmego, koncertu w Metallener-Saal w czerwcu 2024.

W skład zespołu wchodzą: Zuzanna Małgorzata Budzyńska (UMFC Magna cum Laude 2022, Koryfeusz Muzyki Polskiej 2019), Jadwiga Roguska (koncertmistrz grupy wiolonczel wiedeńskiej Wiener Jeunesse Orchester z siedzibą w Musikverein, II nagroda na PRISMA Festival International Concerto Competition 2022 w Kanadzie) oraz Szymon Ogryzek (Studencki Nobel 2020, Koryfeusz Muzyki Polskiej 2019, najmłodszy pianista Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie).

Trio powstało w 2017 roku i od tamtej pory regularnie koncertuje na terenie Polski (m.in. Filharmonie Narodowa, Podkarpacka, Świętokrzyska, Warmińsko-Mazurska), a także
w Austrii, Francji, Niemczech, Czechach, Finlandii, we Włoszech i na Litwie. Wszyscy muzycy mają bogate solowe doświadczenie, a w marcu 2023 roku zespół zadebiutował
jako trio w roli solistów wykonując w Finlandii Koncert na trio fortepianowe i orkiestrę smyczkową H. 231 Bohuslava Martinu wraz z orkiestrą Jyväskylä Sinfonia pod batutą Jana Söderbloma – dyrygenta i koncertmistrza Helsinki Philharmonic Orchestra.

Cuore Piano Trio przynależy do Polskiego Impresariatu Muzycznego oraz włoskiej agencji koncertowej Le Dimore del Quartetto, która w roku bieżącym wyróżniła zespół prestiżową nagrodą „Ensemble of the Year 2022” przyznawaną w Mediolanie. Zespół regularnie odnosi sukcesy na międzynarodowych konkursach muzycznych, m.in. Fanny Mendelssohn International Music Competition w Niemszech (I nagroda w 2023), „Music and Stars Awards” International Music Competition w Estonii (Grand Prix w 2022), „Nouvelles Etoiles” International Music Competition we Francji (I nagroda w 2021), Quebec International Music Competition w Kanadzie (I nagroda w 2020) czy Brilliant Talent Discovery Awards International Music Competition
w Singapurze (
I nagroda w 2019).

Zespół swoimi występami inaugurował wiele ważnych polskich wydarzeń kulturalnych, takich jak Dni Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim czy Międzynarodowe Kursy Muzyczne im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie, a w 2022 wystąpił z recitalem w Wilnie
z okazji przewodnictwa Polski w OBWE, z którego to wydarzenia relację na swojej stronie internetowej opublikowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W tym samym roku zespół dał trzy recitale w Czechach i Niemczech w ramach Festival Mlada Praha 2022. Zespół został zaproszony do wykonania trzech recital podczas prestiżowego PRISMA Festival w Powell River w Kanadzie jako „
Ensemble in Residence 2023„.

W 2023 roku zespół nagrywa solową płytę dla hiszpańskiej wytwórni KNS Classical, na której znajdą się rzadko wykonywane utwory kompozytorów XX wieku. Trio ma na swoim koncie także nagrania dla wytwórni DUX, która przed trzema laty wydała kolekcję 6 płyt przedstawiających najciekawsze prezentacje finalistów I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im.
S. Moniuszki w Rzeszowie. Wśród wybranych wykonań znalazły się tria fortepianowe Franciszka Lessla, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego oraz Artura Malawskiego w interpretacji Cuore Piano Trio. Płyty recenzowane były na portalu MusicWeb International m.in. przez Davida Barkera, który o Trio E-dur op. 5 F. Lessla napisał: „
Jest jeszcze jedno nagranie tego trio, ale wątpię, aby mogło być ono lepsze niż to w wykonaniu Cuore Piano Trio„. Inna recenzja nagrań zespołu ukazała się w październiku 2021, a jej autor – Simone Gramaglia, włoski altowiolista przynależący do światowej sławy Quartetto di Cremona – napisał następujące słowa: „Cuore Piano Trio oferuje nam precyzyjną, klarowną i żarliwą interpretację utworów podkreślających muzyczną dojrzałość, która i tak charakteryzuje już ten zespół„. Nagrania te otrzymały w październiku 2021 roku tytuł „Playlisty Miesiąca” agencji Le Dimore del Quartetto na Spotify. Co więcej, w 2020 r. Cuore Piano Trio dokonało edycji nut Trio na fortepian, skrzypce i wiolonczelę E-dur op. 5 Franciszka Lessla, które zostały wydane przez Wydawnictwo EUFONIUM jako premiera światowa. Muzycy są najmłodszymi redaktorami Wydawnictwa i stale pracują nad nowymi projektami wydawniczymi z dyrektorem instytucji – Jarosławem Pabisiakiem – m.in. zapewniając dostęp do oryginalnych materiałów nutowych znajdujących się w archiwach na terenie Wiednia.

W roku 2022 Cuore Piano Trio wspierane było przez Marszałka Województwa Lubelskiego, Pana Jarosława Stawiarskiego, w ramach programu „Lubelskie – Smakuj życie!” realizowanego przez Fundację Il Cuore Dell’Arte, powołaną do życia przez Zuzannę Budzyńską, Jadwigę Roguską i Szymona Ogryzka we wrześniu 2021. W roku bieżącym Województwo Lubelskie po raz drugi zostało oficjalnym mecenasem Cuore Piano Trio, z kolei rok wcześniej część koncertów zespołu Marszałek objął Patronatem Honorowym.

Nagrania muzyki polskiej wykonywanej przez Cuore Piano Trio transmitowane są regularnie w Nowym Jorku oraz Londynie przez amerykańską stację telewizyjną The Epoch Times. Nagrania zespołu emitowane były także m.in. przez Radio dla Ciebie („Kwarantanna w Hi-Fi„), TVP 3 Katowice, TVP3 Lublin, TVP Wilno (Litwa), Arizona Public Media Radio (USA), Yle (narodowe radio fińskie).

Muzycy Cuore Piano Trio z wyróżnieniem ukończyli Uniwersytet Fryderyka Chopina
w Warszawie, a obecnie wszyscy są studentami Universität für Musik und darstellende Kunst Wien (MDW) w Wiedniu. Trio kształci się obecnie w klasie kameralistyki Avedisa Kouyoumdjiana, zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ludwiga van Beethovena w Wiedniu w roku 1981 (w którego klasie solowego fortepianu studiuje Szymon Ogryzek). Zuzanna Budzyńska studiuje pod kierunkiem światowej sławy skrzypka, absolwenta klasy skrzypiec legendarnej Dorothy DeLay w Juilliard School w Nowym Jorku – Christiana Altenburgera. Jadwiga Roguska z kolei kształci się w klasie wiolonczeli Stefana Kropfitscha, wiolonczelisty słynnego Jess-Trio-Wien, które działa od ponad pięćdziesięciu lat, rokrocznie otrzymując własny cykl koncertowy w Wiener Konzerthaus (Mozart-Saal). Cuore Piano Trio miało okazję kształcenia się pod kierunkiem wybitnych jednostek świata muzycznego takich jak Evgenia Epshtein (Chorwacja/Izrael), Jean Saulnier (Kanada), Edward Zienkowski (Austria), Michael Flaksman, Frank-Immo Zichner (Niemcy), Evan Rothstein, David Dolan (Wielka Brytania) czy Janis Maleckis (Łotwa). Wszyscy muzycy indywidualnie są stypendystami m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu stypendialnego „Młoda Polska”, Prezesa Rady Ministrów czy Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

W bieżącym oraz kolejnym sezonie artystycznym Cuore Piano Trio wystąpi m.in. w Polsce, Austrii (Musikverein), Serbii, we Włoszech, a także odbędzie trasę koncertową w Kanadzie w czerwcu 2023 roku.

https://www.cuorepianotrio.com/

 

Szczegóły

Data:
9 września
Godzina:
18:00 - 20:00
Koszt:
Free

Organizator

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. prof. J. Świdra w Jastrzębiu-Zdroju
Phone
32 47 63 705
Email
salakoncertowa@psmjastrzebie.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Sala Koncertowa PSM w Jastrzębiu-Zdroju
13a Tadeusza Kościuszki
Jastrzębie-Zdrój, śląskie 44-330 Poland
+ Google Map
Skip to content